Kliniğimizde sterilizasyon en öncelikli işlemdir. Hijyenik ve temiz bir ortamda tedavi, hem hastaların hem de çalışanların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden modern kliniklerde her hastanın tedavi ve kontrollerinde tek kullanımlık (disposable) ürünler tercih edilmektedir. Hekim ve asistanları tarafından kullanılan koruyucu maske ve lateks eldivenler tek kullanımlıktır, her hastada değiştirilir, tek kullanımlık enjektörler, hastaların ağzını çalkaladıkları plastik bardaklar, tükürük emici uçlar, hasta önlükleri kullanılır.
Diş Doktoru Korkusunu Yenmek İçin
dişçi korkusu
  Bir diş hekimi aleti olan Aerator (bunu siz “matkap” olarak da bilebilirsiniz) size ürkütücü geliyor ya da soğuk terler döktürüyor mu? Diş hekimine, ağzınızda bir çürük bulur ve aklınıza o matkabı getirir korkusuyla gitmekten çekiniyor musunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Bu tür reaksiyonların pek çok insanda vardır.

  Bu, fizyolojik olmaktan çok psikolojik bir korkudur. Bu aletin dişteki bir çürüğü temizlerken çıkardığı vızıltılı ses yüksek ve bazıları için stres ve endişe yarattığı için sinir bozucu. Hemen kulağın yakınında olduğundan ses daha da abartılı geliyor ve pek çok hastada bu psikolojik bir olumsuz reaksiyona neden oluyor.

  Modern diş hekimliği aletleri ve teknikleri ile bu uygulamanın yapıldığı seanslarda tam bir rahatlık sağlamak olası. Bu aletin kullanılacağı bir tedavi seansından önce diş hekiminizle birlikte gözden geçirmeniz gereken şu noktalar var:

  • Diş hekiminiz tedaviye başlamadan önce yapılacak uygulamayı detaylı olarak anlatmalıdır.

  • Belki de en önemlisi, diş hekiminizle bir sinyal sistemi üzerinde anlaşın; örneğin işaret parmağınızı kaldırmanız “bunu hissettim!” anlamına gelebilir. Diş hekiminiz derhal durmalı ve eğer gerekiyorsa biraz daha anestezi yapmalıdır.

  • Diş hekiminizin size bir kulaklık verip veremeyeceğini öğrenin; böylece tedavi sırasında radyo ya da CD dinleyebilirsiniz. Bu, matkap aletinin çıkardığı sesi büyü ölçüde emecektir. Eğer diş hekiminizde yoksa kendi müzik çalarınızı getirebilirsiniz.

      Ve son olarak, endişenizden dolayı rahatsızlık duymayın; bu herkeste bilmediği bir durumla karşılaştığında olabilen normal bir reaksiyon korkusudur. Modern diş hekimliği tedavilerinizin tam bir rahatlık içinde geçmesi için geniş tedavi seçenekleri sunmaktadır.


    Ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN-Bu sayfadaki bilgiler hekimim.com sayfasından alınmıştır.-
Bu yazı 6129 defa okundu.
geri
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi yerine geçmez.
İletişim: admin@dtonuryildiz.com
©Salih ARSLAN 2015