Kliniğimizde sterilizasyon en öncelikli işlemdir. Hijyenik ve temiz bir ortamda tedavi, hem hastaların hem de çalışanların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden modern kliniklerde her hastanın tedavi ve kontrollerinde tek kullanımlık (disposable) ürünler tercih edilmektedir. Hekim ve asistanları tarafından kullanılan koruyucu maske ve lateks eldivenler tek kullanımlıktır, her hastada değiştirilir, tek kullanımlık enjektörler, hastaların ağzını çalkaladıkları plastik bardaklar, tükürük emici uçlar, hasta önlükleri kullanılır.
Protezler

PROTEZLER ve BAKIMI

tam damak porselen diş, Diş Yaptırmak, Protez Diş

 

Proteziniz olması, ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz protezlerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı koruyacaktır.

 

Protez  Diş Nedir, Protez Diş Nasıl Yapılır?

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

Diş Protezi'nin Amacı Nedir?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Protez Çeşitleri 

  diş taktırmak, diş yaptırmak

Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)

  diş taktırmak, diş yaptırmak

Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)

  diş taktırmak, diş yaptırmak

implant üstü protezler (sabit veya hareketli)

 

yukarı

       

Sabit Protezler

Tek kronlar (tek dişin kaplanması şeklinde)

 

Köprüler (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması- genelde uygulanan)

 

İmplant üstü protezler (çeneye yerleştirilen vida ve protezler)

        Hareketli Protezler

  bullet

Total protezler (Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır)

  bullet

Parsiyel protezler (Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır)

  bullet

Hasas tutuculu protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir)

    

       İmplant Üstü Protezler

  bullet

Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar)

  bullet

Hareketli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler)

Protezlerin Temizliği

Hareketli protezlerin temizlenmesi bir takım temizleme ajanları ile yapılmaktadır. Su içerisine konan efervesan tablet vasıtasıyla protezler temizlenmektedir. Eğer protez temizleme ajanı mevcut değilse diş fırçası ya da protez fırçası ile protez temizlenebilir. Bunun yanında bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez temizlenip yerine takılabilir. Ancak total protezlerde hastanın dişleri çıkarıp ağzını çalkalaması kafidir.

Niçin protezlerinizi günlük olarak temizlemelisiniz?

Aşağıdaki problemlere sebep olabilecek, plak, yiyecek artığı, ve tartar oluşumunu engellemek için günlük temizlik önemlidir:
 

  bullet

Görünüm ve estetik problemler,

  bullet ağız kokusu,
  bullet protez altındaki dokunun tahriş olması (iritasyonu),
  bullet ağızda enfeksiyon.

yukarı

Protezlerimi nasıl temiz tutabilirim?
 

  bullet Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.
  bullet Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.
  bullet Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Yoksa protezin yüzeyi çizilir ve bu yüzeylerde artıklar toplanmaya ve renklenmeye başlar.
  bullet Özel protez fırçaları veya normal diş fırçaları da kullanılabilir.
  bullet Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen göstermelisiniz.
  bullet Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
  bullet Protezin içine işlemiş lekeler ve tartarlar ancak bir dişhekimi tarafından ultrasonik araçlarla temizlenebilir.
  bullet Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada bir kaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.

başa dön-Bu sayfadaki bilgiler hekimim.com sayfasından alınmıştır.-
Bu yazı 2168 defa okundu.
geri
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi yerine geçmez.
İletişim: admin@dtonuryildiz.com
©Salih ARSLAN 2015