Kliniğimizde sterilizasyon en öncelikli işlemdir. Hijyenik ve temiz bir ortamda tedavi, hem hastaların hem de çalışanların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden modern kliniklerde her hastanın tedavi ve kontrollerinde tek kullanımlık (disposable) ürünler tercih edilmektedir. Hekim ve asistanları tarafından kullanılan koruyucu maske ve lateks eldivenler tek kullanımlıktır, her hastada değiştirilir, tek kullanımlık enjektörler, hastaların ağzını çalkaladıkları plastik bardaklar, tükürük emici uçlar, hasta önlükleri kullanılır.
Sigara İçmek ve Periodontal Hastalıklar
sigara
    Sigara içmenin akciğer ve kalp hastalıkları ile bağlantısı olduğu herkesin bildiği bir şeydir. Buna ek olarak günümüzde yapılan çalışmalar, tütün kullanımının periodontal hastalığın delişmesi ve ilerlemesinde en belirgin risk faktörü olma ihtimalini göstermiştir. Sigara içenlerin dişleri üzerinde tartarın gelişmesi çok daha muhtemeldir ve hastalığa neden olan bakteriler de burada gelişir.

  Enfekte olmuş diş etleri. Periodontal hastalık, kemiğe, diş etlerine ve dişi saran diğer yumuşak dokulara saldıran bir enfeksiyondur. Nedeni, yemek ve bakterilerin meydana getirdiği ve dişte sürekli oluşan yapışkan, renksiz bir film olan plaktır. Eğer temizlenmezse, sadece 24 saat içinde plak sertleşerek tartarı (diş taşını) oluşturur. Vücudunuz plaktaki ve tartardaki bu bakterilere tepki olarak enfekte olmuş alana beyaz kan hücreleri (vücudun doğal savunması) gönderir. BU beyaz kan hücreleri diş etlerin ulaştığında, enfeksiyonla savaşmak için enzimler açığa çıkarır. Ne yazık ki bu koruyucu enzimler kemiğe ve dişleri saran yumuşak dokuya da saldırır ve parçalar.

  Tedavi edilmediğinde periodontal hastalık daha da kötüleşerek dişlerinizle diş etleriniz arasında cepler oluşmasına sebep olur. Zararlı bakteriler bu ceplerde hızla gelişir ve daha fazla kemik ve yumuşak doku yok edildiği için ceplerin derinleşmesine neden olur. Dişleriniz sallanmaya başlayabilir, ağrı yapabilir ve hatta çıkabilir de. Sigara içmek, bu problemi, vücudunuzun periodontal hastalıkla savaşmak için kullandığı doğal işleme zarar vererek daha kötü hale getirir; tükürük düzeylerini düşürür, kan akışını sınırlar ve bağışıklık sisteminize zarar verir.

  Sigara dumanında formaldehyde, karbon monoksit, amonyak ve arsenik de dahil 4000'den fazla kimyasal vardır. Tütünde bulunan bu ve diğer kimyasallar iyileşme işlemini yavaşlatabilir ve periodontal tedavinin etkisini azaltabilir. Puro, pipo ve tütün çiğnemek gibi diğer tütün ürünleri de ben zer toksinler içerir ve tamamen aynı sonuçları doğurur.

  Sigara içenlerin gelişmiş periodontal hastalığa sahip olma ihtimali dört kat fazladır. 65 yaş üzerindekilerden her gün sigara içenlerin yüzde 41.3’ünde dişleri olmadığını bildirmektedir. BU oran sigara içmeyenlerde yüzde 20’dir. Tütün kullanıcılarında ayrıca ağız kokusu, ağız yaraları, diş lekesi ve oral kanser gibi rahatsızlıklar çok daha fazladır.

-Bu sayfadaki bilgiler hekimim.com sayfasından alınmıştır.-
Bu yazı 3150 defa okundu.
geri
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi yerine geçmez.
İletişim: admin@dtonuryildiz.com
©Salih ARSLAN 2015